Tartalomjegyzék
A fagytűrő kajszibarack fajták igazán keresett az utóbbi években. Ennek oka elsősorban a hazánkban is egyre jellemzőbb szélsőséges időjárási viszonyok gyakoriságának növekedése. A sárgabarack betegségei – többnyire a monília, a sharka vírus és a fitoplazmózis betegségek, melyek – akár házi kertekben, akár ültetvényeken egyaránt fertőzhetnek. A kajszi – bár rendkívül népszerű gyümölcs hazánkban – termesztése mégsem olyan egyszerű, hiszen az említett betegségeken kívül az időjárás viszontagságaival is számolni kell. A szárazságot alapvetően nagyon jól tűrik a korai fajták virágzását a tél végi, tavasz eleji fagyok is rendkívüli módon tudják károsítani.
Bár nemcsak a fagyokkal, hanem a betegségekkel szembenálló fajták is egyre népszerűbbek. Különböző kutatóintézetek több évtizede vizsgálják a különböző fajták ellenálló képességeit. Ezen belül a jelentős mértékű lehűléssel járó változásokat is. Ezeket a vizsgálatokat a fák mélynyugalmi- és kényszernyugalmi állapotában és a virágzás során is megfigyelés alá vették.
Mit jelent a mélynyugalmi-, illetve a kényszernyugalmi állapot, van ennek jelentősége?
Mélynyugalmi állapot alatt a fák rügyei semmilyen körülmények között nem hajtanak ki, így a fagyok idején sem tudnak károsodni.
Ezzel szemben a kényszernyugalmi állapot során viszont a fák rügyei készen állnak a kihajtásra, csak az időjárás határozza meg annak megindulását. Éppen ezért ennél az állapotnál, ha jobb idő van, a rügyek kifakadnak, de egy váratlan lehűlés, fagy komolyan károsíthatja a rügyeket.
Fagytűrő kajszibarack fajták
Az ellenálló sárgabarack fajták azok, amelyek a kórokozókkal szemben rezisztensek. A növények, – így a sárgabarack is – sokféle kártevőnek és kórokozónak van kitéve, melyek fertőzik, károsítják a csemetéket és a gyümölcsöt is. De nemcsak a kártevők, betegségek, az időjárás is komolyan károsíthatja a növényeket, melyek akár a növény pusztulásához is vezethetnek. A növénynemesítők folyamatosan azon is dolgoznak, hogy ellenállóbb fajtákat tudjanak előállítani.
A vizsgálatok alapján a lejobban károsodnak a hirtelen lehűlés során:
- a korai Aurora
- a Sylvecot
- a Carmen Top
- a Pinkcot
- a Sweet Red
- a Ceglédi kajszi
Kevésbé károsodtak:
- a Gönci magyar
- a Harcot
- az Orange Red
- a Veecot
A mélynyugalmi állapotban leginkább a Bergeron, Budapest, Harayne és a Rózsa kajszi volt ellenálló. Míg kényszernyugalmi állapotban az alábbi fajták: Budapest, Ceglédi arany, Harglow, Hargrand, Harlayne, Kioto, Mandulakajszi, Rózsakajszi.
Virágzás során
- a legérzékenyebb: a Ceglédi óriás
- közepesen érzékeny: a Gönci magyar, a Magyar kajszi, a Pannónia és a Rakovszky kajszi
- meglehetősen ellenálló: a Bergeron, a Budapest, a Harglow, a Kioto és a Sirena
Érdemesebb az ellenálló sárgabarack fajták ültetése?
Mindenképpen, jobban megéri ezek ültetése. Ugyanis a rezisztenciával rendelkező fajtáknál nem szükséges az állományt permetezni az adott betegség ellen. Természetesen ettől még egyéb betegségek, kártevők fellépésére számítani lehet, azok ellen ugyanúgy szükséges védekezni.
Ellenálló sárgabarack fajták
Még nincsenek olyan sárgabarack fajták, melyek mindegyikkel szemben egyszerre ellenállóak lennének. Külön-külön a betegségcsoportokra vannak ellenálló fajták.
- Fitoplazmózis ellen jól védekezik a Goldrich sárgabarack
- Moníliának jól ellenáll: a Magyar kajszi, Rakovszky, a Korai piros, Kécskei rózsa, Ceglédi arany
- Sharka vírus ellen: Kuresia, Harcot, Bergerouge, Budapest, Ceglédi óriás, Ceglédi arany
Hogyan védekezzünk a kajszi fagykárok ellen?
A fagykárok ellen az alábbi módszerekkel is lehet védekezni:
- segítsük a fák feltöltődését lombtrágyával, káliummal és kalciummal, a sejtek sótartalma ugyanis emeli a fagyási pontot
- az őszi bóros lombtrágya pedig a következő évi termést tudja biztosítani
- a földfelszínt télre hagyjuk feketén, ne hagyjunk rajta sem magas füvet, takarónövényzetet, de mulcsot sem, így a földfelszín be tudja el tudja nyelni a nappali fényt és hőt
- azonban tavasszal éppen a talaj takarásával kell késleltetnünk a talaj felmelegedését és a korai virágzást
- megoldás lehet fagy előtt a talaj nedvesítése is, (mivel ez kiváló hőpuffer), de ez csak jó szerkezetű, kapillárisrendszerű talajon működik
- a fajták közül a minél későbbi virágzásúakat kell előtérbe helyezni a kiválasztás során
Fontos tudni, hogy a hirtelen lehűlés okozta stresszt egy egészséges, tápelemekkel jól feltöltött, előre kondícionált fa sokkal jobban fog viselni, mint aminél ez elmarad.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Kajszibarack
Vissza a kategória cikkeihez