Késői virágzású sárgabarack fajták

A késői virágzású sárgabarack fajták Magyarországon különösen népszerűek, mivel segítenek elkerülni a tavaszi fagyok káros hatásait. Ezek a fajták általában később virágoznak, mint a koraiak, így nagyobb esélyük van arra, hogy elkerüljék a kora tavaszi fagyokat. A későn virágzó fajták közé tartozik például a Sulmona, amely nemcsak fagytűrő, hanem zamatos és illatos gyümölcsöket is ad.

A fagytűrés mellett a késői virágzású kajszik más előnyökkel is rendelkeznek. A későbbi virágzás miatt a beporzó rovarok is aktívabbak, ami javítja a megtermékenyülés esélyét. Emellett a későbbi érésű gyümölcsöknek hosszabb az értékesítési szezonja, ami a termelők számára is előnyös lehet.

Hogyan válasszunk fagytűrő kajszi fajtát?

Amikor fagytűrő kajszi fajtát választunk, fontos figyelembe venni a fa virágzási idejét és a fagytűrését. A fagytűrő fajták, mint a Harlayne vagy a Rózsakajszi C1406, kiválóan ellenállnak a fagynak, de a késői virágzású fajták is hasonlóan hatékonyak lehetnek a fagyok elkerülésében.

Korai virágzásúak még:

A fagytűrés mellett a fajta termőképességét és gyümölcseinek minőségét is érdemes figyelembe venni. A Budapest fajta például nemcsak fagytűrő, hanem rendszeresen és bőven terem, gyümölcse pedig zamatos és ízletes.

Milyen későn virágzó kajszibarack fajtákat érdemes ültetni?

Számos késői virágzású kajszi fajta érdemes ültetni, mivel ezek a fajták jobban ellenállnak a tavaszi fagyoknak. Az egyik legnépszerűbb fajta a Sulmona, amely romániai nemesítésű, késői érésű és fagytűrő. A Budapest fajta szintén jó választás, mivel rendszeresen és bőven terem, gyümölcse pedig zamatos és ízletes. Bár ez utóbbi már inkább középidejű virágzású.

Hogyan kell késői virágzású kajszibarackot ültetni?

A késői virágzású fajták ültetésekor fontos a megfelelő talaj és napfény biztosítása. A kajszifák szeretik a napos, szélvédett helyeket és a jó vízgazdálkodású talajt.

A késői virágzású kajszibarack ültetése nem bonyolult, de néhány dologra figyelni kell. Először is, válasszunk olyan napos helyet, ahol a fa legalább 6-8 órát kap napfényt. Az ideális ültetési időszak leginkább ősszel vagy kora tavasszal van.

Az ültetéshez válasszunk egy jó minőségű csemetét, és ültessük el úgy, hogy a gyökerek szabadon fejlődhessenek. A talajt jól lazítsuk fel, és adjunk hozzá komposztot, ha szükséges. Az első évben rendszeres öntözésre van szükség, különösen száraz időszakokban.

Hogyan gondozzuk a késői virágzású kajszibarackot?

A késői virágzású kajszibarack gondozása kulcsfontosságú a fa egészsége és a bőséges termés érdekében. A metszést általában késő télen vagy kora tavasszal végezzük, amikor a fa nyugalmi állapotban van. Érdemes eltávolítani a beteg vagy elhalt ágakat, valamint a sűrűn növő hajtásokat, hogy a fa tudjon szellőzni.

A talajápolás is fontos; mulcsozzuk a fa tövét, hogy megakadályozzuk a gyomok növekedését és javítsuk a talaj vízmegőrző képességét. Rendszeres permetezésekkel védekezzünk a kártevők és betegségek ellen.

Milyen gyakran kell permetezni a késői virágzású kajszibarackot?

A késői virágzású kajszibarackot rendszeresen kell permetezni, hogy megvédjük a kártevők és betegségek ellen. A permetezést általában tavasszal és nyáron végezzük, amikor a fa aktív növekedésben van.

A téli lemosó permetezés január-februárban, az őszi lemosó pedig november-decemberben történik. A növényvédőszeres permetezést április-május-június-júliusban attól függően végezzük, hogy milyen kártevők vagy betegségek jelentkeznek.

Hogyan metszünk késői virágzású kajszibarackot?

A késői virágzású kajszibarack metszése elengedhetetlen a fa alakjának kialakításához és a termés minőségének javításához. A metszést általában késő télen vagy kora tavasszal végezzük, amikor a fa nyugalmi állapotban van.

Az első 3-4 évben a cél a fa vázának kialakítása. Válasszunk ki 3-4 erős oldalágat, és távolítsuk el a többi, konkurens ágat. Az idősebb fáknál a cél a korona szellőssé tétele. Távolítsuk el a befelé növő, kereszteződő vagy sérült ágakat.

Mi a késői virágzású kajszibarack fajták előnye a koraiakhoz képest?

A késői virágzású kajszibarack fajták számos előnnyel rendelkeznek a koraiakhoz képest. Először is, jobban ellenállnak a tavaszi fagyoknak, ami garantálja a termés biztonságát. Emellett a későbbi virágzás miatt a beporzó rovarok is aktívabbak, ami javítja a megtermékenyülés esélyét.

A késői érésű gyümölcsöknek hosszabb az értékesítési szezonja, ami a termelők számára is előnyös lehet. A késői fajták gyakran zamatosabb és ízletesebb gyümölcsöket adnak, ami a fogyasztók körében is népszerűbbé teszi őket.

Ugyanakkor érdemes vegyesen választani a fajtákat, vagyis eltérő virágzásúakat ültetni. Mivel az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy áprilisban is lehetnek mínuszok, így sajnos már a késői virágzás esetén sem mehetünk biztosra. Éppen ezért, ha lehetőségünk van rá, érdemes akár többféle – korai és késői virágzású fajtákat is – ültetni a kertekbe.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Kajszibarack

Vissza a kategória cikkeihez

error: Védett tartalom